EPCOS B32656S0105K563 Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 1 µF, ± 10%, Snubber, Panel Mount
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
1µF
Open menu
Typical Applications
Snubber
Voltage(AC)
480V
Open menu
Humidity Rating
GRADE II (Test Condition A)
Lead Spacing
28mm
Peak Current
ESR
6000µohm
Product Length
42mm
Product Height
39.5mm
Output (kvar)
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Find similar products
Capacitor Case / Package
Radial Box - Tabs
Capacitance Tolerance
± 10%
Capacitor Mounting
Panel Mount
Voltage(DC)
1kV
Capacitor Terminals
Solder Lug
dv/dt Rating
450V/µs
RMS Current (Irms)
13A
Product Diameter
Product Width
20mm
Ripple Current
Product Range
B32656S Series
Operating Temperature Max
110°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32656S0105K563
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Dielectric Type
Metallized PP
Capacitance
1µF
Typical Applications
Snubber
Voltage(AC)
480V
Humidity Rating
GRADE II (Test Condition A)
Lead Spacing
28mm
Peak Current
ESR
6000µohm
Product Length
42mm
Product Height
39.5mm
Output (kvar)
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Capacitor Case / Package
Radial Box - Tabs
Capacitance Tolerance
± 10%
Capacitor Mounting
Panel Mount
Voltage(DC)
1kV
Capacitor Terminals
Solder Lug
dv/dt Rating
450V/µs
RMS Current (Irms)
13A
Product Diameter
Product Width
20mm
Ripple Current
Product Range
B32656S Series
Operating Temperature Max
110°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand EPCOS
Part Number B32656S0105K563
1µF
480V
28mm
42mm
39.5mm
-55°C
± 10%
1kV
450V/µs
13A
20mm
110°C
Part Number B32656S0105K563
EPCOS B32656S0105K563 Power Film Capacitor, Metallized PP, Radial Box - Tabs, 1 µF, ± 10%, Snubber, Panel Mount | Tanotis