Eaton Bussmann Series TV1625-3R0256-R Supercapacitor 25 F 3 V Radial Leaded TV +30% -10% 7.5 mm
HomeStore
This is a Supercapacitor, 25 F, 3 V, Radial Leaded, TV Series, +30%, -10%, 7.5 mm product from EATON BUSSMANN SERIES with the model number TV1625-3R0256-R
Product details
Capacitance 25F
Voltage Rating 3V
Capacitor Terminals Radial Leaded
Product Range TV Series
Capacitance Tolerance +30%, -10%
Lead Spacing 7.5mm
Lifetime @ Temperature 1000 hours @ 85°C
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 65°C
ESR 0.018ohm
Capacitor Case Style -
Diameter 16.5mm
Height 28.4mm
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand EATON BUSSMANN SERIES
Part Number TV1625-3R0256-R
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 25F
Voltage Rating 3V
Product Range TV Series
Lead Spacing 7.5mm
Operating Temperature Max 65°C
ESR 0.018ohm
Capacitor Case Style -
Diameter 16.5mm
Height 28.4mm
Other details
Brand EATON BUSSMANN SERIES
Part Number TV1625-3R0256-R
Description
Capacitance 25F
Voltage Rating 3V
Lead Spacing 7.5mm
Operating Temperature Max 65°C
ESR 0.018ohm
Diameter 16.5mm
Height 28.4mm
Part Number TV1625-3R0256-R
Eaton Bussmann Series TV1625-3R0256-R Supercapacitor 25 F 3 V Radial Leaded TV +30% -10% 7.5 mm | Tanotis