CyberPower BP144VL2U01 Extended Battery Module
The BP144VL2U01 Extended Battery Module from CyberPower will extend the battery life of their OL5KRTHD and OL6KRTHD Smart App Online UPS systems during power outages. This battery module features a hot-swappable and user-replaceable battery pack consisting of twelve 12V/9Ah sealed lead-acid cells with a typical recharge time of 4 hours. Although it has a 2 RU form factor, this module can also be installed in a tower configuration. It also has a built-in battery charger, providing Fast Charge Technology to quickly restore the backup power supply to full capacity. Additionally, up to ten EBMs can be added to the UPS, and the module's DC plug-and-play power connectors allow for daisy chaining additional EBMs to a UPS system.
| Chemistry | Lead-Acid |
| Maximum Current | 55 A |
| Output Voltage | 144 VDC |
| Charging Time | 4 Hours |
| Operating Temperature | 32 to 104°F / 0 to 40°C |
| Operating Humidity | 0 to 90% |
| Storage Temperature | -4 to 113°F / -20 to 45°C |
| Storage Humidity | 0 to 95% |
| Operating Altitude | 0 to 10,000' / 0.00 to 3048 m |
| Storage Altitude | 0 to 50,000' / 0.00 to 15,240 m |
| Certifications | FCC, RoHS, UL, as per Manufacturer |
| Rack Form Factor | 2 RU |
| Dimensions | 28.3 x 17 x 3.4" / 71.88 x 43.18 x 8.64 cm |
| Weight | 96.8 lb / 43.91 kg |
| Warranty Length | Limited 3-Year Warranty |
In the Box
- IEC320 C14 to IEC320 C14 Power Cord
- NEMA L6-30P to IEC-320-C13 Power Cord
- BM Cable
- Rackmount Left Rail
- Rackmount Right Rail
- Left Hanging Bracket
- Right Hanging Bracket
- 2 x Rackmount Ears
- 8 x Flat Head Screws M5X7
- 12 x Pan Head Screws M5X12L
- 6 x Pan Head Screws M5X6L
- 8 x Plastic Washers
- 18 x Screw Hole Dust Covers
- 12 x Rubber Pads
- 2 x Stands
- Tie Plate
- Limited 3-Year Warranty
More Images
| Chemistry | Lead-Acid |
| Maximum Current | 55 A |
| Output Voltage | 144 VDC |
| Charging Time | 4 Hours |
| Rack Form Factor | 2 RU |
In the Box
- BM Cable
- Rackmount Left Rail
- Rackmount Right Rail
- Left Hanging Bracket
- Right Hanging Bracket
- 2 x Rackmount Ears
- 8 x Flat Head Screws M5X7
- 12 x Pan Head Screws M5X12L
- 6 x Pan Head Screws M5X6L
- 8 x Plastic Washers
- 18 x Screw Hole Dust Covers
- 12 x Rubber Pads
- 2 x Stands
- Tie Plate
- Limited 3-Year Warranty
Description
| Maximum Current | 55 A |
| Output Voltage | 144 VDC |