
Belden 8522 018100 8522 018100 Wire Hook Up PVC Blue White 18 AWG 100 ft 30.5 m New
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Blue, White |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 16 x 30AWG |
| Voltage Rating | 1kV |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 2.032mm |
| Approval Specification | MIL-W-76C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 8522 018100 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $212.48
-70%$212.48
$63.74Belden 8522 018100 8522 018100 Wire Hook Up PVC Blue White 18 AWG 100 ft 30.5 m New
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Blue, White |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 16 x 30AWG |
| Voltage Rating | 1kV |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 2.032mm |
| Approval Specification | MIL-W-76C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 8522 018100 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Jacket Material | PVC |
| Jacket Colour | Blue, White |
| Wire Gauge | 18AWG |
| Conductor Area CSA | - |
| Reel Length (Imperial) | 100ft |
| Reel Length (Metric) | 30.5m |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| No. of Max Strands x Strand Size | 16 x 30AWG |
| Voltage Rating | 1kV |
| Conductor Material | Copper |
| External Diameter | 2.032mm |
| Approval Specification | MIL-W-76C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | BELDEN |
| Part Number | 8522 018100 |
| Quantity | Reel of 1 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.






