BANNER ENGINEERING Q5XKLAF2000-Q8 Laser Distance Sensor, 2 m, NPN/PNP, Background Suppression, 10 to 30 VDC, 4 Pin M12 Connector
HomeStore
  • Q5X series adjustable field, high power, multi-purpose photoelectric sensor
  • Input voltage range from 10V to 30VDC, 4-pin M12 rotatable QD connection
  • Visible red laser sensing beam, DC power
  • IP67 IP rating, PFM output
  • Rectangular housing style, ABS primary housing material
  • Class 2 classification, discrete input output, cUL certified
  • 2NPN/PNP configurable discrete (switched) outputs
  • 3ms minimum response time, laser control, remote teach, IO link
  • Clear object detection, timing (hold/delay), pump-in/ pump-out, quick disconnect
  • Sensing range from 95mm to 2000mm
Warnings
Product details
Other details
Brand BANNER ENGINEERING
Part Number Q5XKLAF2000-Q8
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • IP67 IP rating, PFM output
Warnings
Product details
Other details
Brand BANNER ENGINEERING
Part Number Q5XKLAF2000-Q8
Description
Part Number Q5XKLAF2000-Q8
BANNER ENGINEERING Q5XKLAF2000-Q8 Laser Distance Sensor, 2 m, NPN/PNP, Background Suppression, 10 to 30 VDC, 4 Pin M12 Connector | Tanotis