![AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C](https://img.tanovolt.shop/images/product/avx-tpse227k016r0050v-surface-mount-tantalum-capacitor-220-micro-f-16-v-2917-7343-metric-tps-series-plusmn-10-55-deg-c-1.jpg)
AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227K016R0050V |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | TPS Series |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
Other details
| Brand | AVX |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
Description
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 16V |
| ESR | 0.05ohm |