![AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C](https://img.tanovolt.shop/images/product/avx-tpse227k016r0050v-surface-mount-tantalum-capacitor-220-micro-f-16-v-2917-7343-metric-tps-series-plusmn-10-55-deg-c-1.jpg)
AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C
AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227K016R0050V |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.72
-70%$3.72
$1.12AVX TPSE227K016R0050V Surface Mount Tantalum Capacitor 220 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPS Series ± 10% -55 °C
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227K016R0050V |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 220µF |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2917 [7343 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| ESR | 0.05ohm |
| Manufacturer Size Code | E |
| Automotive Qualification Standard | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSE227K016R0050V |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










