![AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]](https://img.tanovolt.shop/images/product/avx-tpsc107k016r0200-surface-mount-tantalum-capacitor-100-micro-f-16-v-tps-series-plusmn-10-2312-6032-metric-1.jpg)
AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]
AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]
Product details
| Manufacturer Size Code | C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 100µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSC107K016R0200 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.50
-70%$2.50
$0.75AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]
Product details
| Manufacturer Size Code | C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 100µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSC107K016R0200 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Manufacturer Size Code | C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 100µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSC107K016R0200 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










