![AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]](https://img.tanovolt.shop/images/product/avx-tpsc107k016r0200-surface-mount-tantalum-capacitor-100-micro-f-16-v-tps-series-plusmn-10-2312-6032-metric-1.jpg)
AVX TPSC107K016R0200 Surface Mount Tantalum Capacitor, 100 µF, 16 V, TPS Series, ± 10%, 2312 [6032 Metric]
Product details
| Manufacturer Size Code | C |
| Operating Temperature Min | -55°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Voltage Rating | 16V |
| Tantalum Capacitor Case | 2312 [6032 Metric] |
| Product Range | TPS Series |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 100µF |
| Capacitance Tolerance | ± 10% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | TPSC107K016R0200 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
Product details
| Manufacturer Size Code | C |
| Voltage Rating | 16V |
| Product Range | TPS Series |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 100µF |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | AVX |
Description
| Voltage Rating | 16V |
| ESR | 0.2ohm |
| Capacitance | 100µF |