AVX TPME337M016R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor 330 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPM Series ± 20% -55 °C
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, 330 µF, 16 V, 2917 [7343 Metric], TPM Series, ± 20%, -55 °C product from AVX with the model number TPME337M016R0050
Product details
Capacitance 330µF
Voltage Rating 16V
Tantalum Capacitor Case 2917 [7343 Metric]
Product Range TPM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 0.05ohm
Manufacturer Size Code E
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand AVX
Part Number TPME337M016R0050
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 330µF
Voltage Rating 16V
Product Range TPM Series
Capacitance Tolerance ± 20%
ESR 0.05ohm
Manufacturer Size Code E
Other details
Brand AVX
Part Number TPME337M016R0050
Description
Capacitance 330µF
Voltage Rating 16V
Capacitance Tolerance ± 20%
ESR 0.05ohm
Part Number TPME337M016R0050
AVX TPME337M016R0050 Surface Mount Tantalum Capacitor 330 µF 16 V 2917 [7343 Metric] TPM Series ± 20% -55 °C | Tanotis