AVX TAP475M035SRW Tantalum Capacitor, Flame Retardant, 4.7 µF, 35 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded
HomeStore
This is a Tantalum Capacitor, Flame Retardant, 4.7 µF, 35 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded product from AVX with the model number TAP475M035SRW
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 35V
Product Range TAP Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Packaging Each
Lead Spacing 2.5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 3ohm
Other details
Brand AVX
Part Number TAP475M035SRW
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 35V
Product Range TAP Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Lead Spacing 2.5mm
ESR 3ohm
Other details
Brand AVX
Part Number TAP475M035SRW
Description
Capacitance 4.7µF
Voltage Rating 35V
Capacitance Tolerance ± 20%
Lead Spacing 2.5mm
ESR 3ohm
Part Number TAP475M035SRW
AVX TAP475M035SRW Tantalum Capacitor, Flame Retardant, 4.7 µF, 35 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded | Tanotis