AVX TAP336M025CCS Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 33 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded
HomeStore
This is a Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 33 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded product from AVX with the model number TAP336M025CCS
Product details
Capacitance 33µF
Voltage Rating 25V
Product Range TAP Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 85°C
ESR 1.2ohm
Other details
Brand AVX
Part Number TAP336M025CCS
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 33µF
Voltage Rating 25V
Product Range TAP Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Packaging Each
Lead Spacing 5mm
Operating Temperature Max 85°C
ESR 1.2ohm
Other details
Brand AVX
Part Number TAP336M025CCS
Description
Capacitance 33µF
Voltage Rating 25V
Capacitance Tolerance ± 20%
Lead Spacing 5mm
Operating Temperature Max 85°C
ESR 1.2ohm
Part Number TAP336M025CCS
AVX TAP336M025CCS Tantalum Capacitor, Resin Dipped, 33 µF, 25 V, TAP Series, ± 20%, Radial Leaded | Tanotis