AVX TACL105K016XTA Surface Mount Tantalum Capacitor, TACmicrochip®, 1 µF, 16 V, TAC Series, ± 10%, 0603 [1608 Metric]
HomeStore
This is a Surface Mount Tantalum Capacitor, TACmicrochip®, 1 µF, 16 V, TAC Series, ± 10%, 0603 [1608 Metric] product from AVX with the model number TACL105K016XTA
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 16V
Product Range TAC Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
Tantalum Capacitor Case 0603 [1608 Metric]
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 125°C
ESR 7.5ohm
Manufacturer Size Code L
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand AVX
Part Number TACL105K016XTA
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Packaging / Drawing / Footprint EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Capacitance 1µF
Voltage Rating 16V
Product Range TAC Series
Capacitance Tolerance ± 10%
Packaging Cut Tape
ESR 7.5ohm
Manufacturer Size Code L
Other details
Brand AVX
Part Number TACL105K016XTA
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 1µF
Voltage Rating 16V
Capacitance Tolerance ± 10%
ESR 7.5ohm
Part Number TACL105K016XTA
AVX TACL105K016XTA Surface Mount Tantalum Capacitor, TACmicrochip®, 1 µF, 16 V, TAC Series, ± 10%, 0603 [1608 Metric] | Tanotis