![AVX CB037D0104JBA Film Capacitor, 0.1 µF, 50 V, PEN (Polyethylene Naphthalate), ± 5%, CB Series, 1812 [4532 Metric]](https://img.tanovolt.shop/images/product/avx-cb037d0104jba-film-capacitor-0-1-micro-f-50-v-pen-polyethylene-naphthalate-plusmn-5-cb-series-1812-4532-metric-1.jpg)
AVX CB037D0104JBA Film Capacitor, 0.1 µF, 50 V, PEN (Polyethylene Naphthalate), ± 5%, CB Series, 1812 [4532 Metric]
AVX CB037D0104JBA Film Capacitor, 0.1 µF, 50 V, PEN (Polyethylene Naphthalate), ± 5%, CB Series, 1812 [4532 Metric]
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating V DC | 50V |
| Capacitor Dielectric Type | PEN (Polyethylene Naphthalate) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | CB Series |
| Capacitor Case Style | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitor Terminals | - |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CB037D0104JBA |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.08
-70%$2.08
$0.62AVX CB037D0104JBA Film Capacitor, 0.1 µF, 50 V, PEN (Polyethylene Naphthalate), ± 5%, CB Series, 1812 [4532 Metric]
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating V DC | 50V |
| Capacitor Dielectric Type | PEN (Polyethylene Naphthalate) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | CB Series |
| Capacitor Case Style | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitor Terminals | - |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CB037D0104JBA |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 0.1µF |
| Voltage Rating V DC | 50V |
| Capacitor Dielectric Type | PEN (Polyethylene Naphthalate) |
| Capacitance Tolerance | ± 5% |
| Product Range | CB Series |
| Capacitor Case Style | 1812 [4532 Metric] |
| Capacitor Terminals | - |
| Lead Spacing | - |
| Operating Temperature Min | -25°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Packaging | Cut Tape |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | AVX |
| Part Number | CB037D0104JBA |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










