
Artesyn Embedded Technologies LDO03C-005W05-VJ DC-DC Converter 0.59V TO 5.1V Module
Product details
| Output Power Max | 15W |
| Output Voltage Min | 590mV |
| Output Voltage Max | 5.1V |
| Output Current Max | 3A |
| DC / DC Converter Output Type | Adjustable |
| DC / DC Converter Type | - |
| Input Voltage DC Min | 3V |
| Input Voltage DC Max | 13.8V |
| Approvals & Standards | IEC, TUV, UL |
| Height | 15.49mm |
| Depth | 9.4mm |
| Width | 5.37mm |
| Product Range | LDO03C Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | ARTESYN EMBEDDED TECHNOLOGIES |
| Part Number | LDO03C-005W05-VJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $13.87
-70%$13.87
$4.16Artesyn Embedded Technologies LDO03C-005W05-VJ DC-DC Converter 0.59V TO 5.1V Module
Product details
| Output Power Max | 15W |
| Output Voltage Min | 590mV |
| Output Voltage Max | 5.1V |
| Output Current Max | 3A |
| DC / DC Converter Output Type | Adjustable |
| DC / DC Converter Type | - |
| Input Voltage DC Min | 3V |
| Input Voltage DC Max | 13.8V |
| Approvals & Standards | IEC, TUV, UL |
| Height | 15.49mm |
| Depth | 9.4mm |
| Width | 5.37mm |
| Product Range | LDO03C Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | ARTESYN EMBEDDED TECHNOLOGIES |
| Part Number | LDO03C-005W05-VJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Output Power Max | 15W |
| Output Voltage Min | 590mV |
| Output Voltage Max | 5.1V |
| Output Current Max | 3A |
| DC / DC Converter Output Type | Adjustable |
| DC / DC Converter Type | - |
| Input Voltage DC Min | 3V |
| Input Voltage DC Max | 13.8V |
| Approvals & Standards | IEC, TUV, UL |
| Height | 15.49mm |
| Depth | 9.4mm |
| Width | 5.37mm |
| Product Range | LDO03C Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | ARTESYN EMBEDDED TECHNOLOGIES |
| Part Number | LDO03C-005W05-VJ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











