
Amphenol RF 031-5 RF/COAXIAL BNC Jack Straight 50 OHM Clamp
Product details
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Connector Body Style | Straight Jack |
| Coaxial Termination | Solder |
| Impedance | 50ohm |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG142, RG223, RG400 |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Frequency Max | 4GHz |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 031-5 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
More Images

Amphenol RF 031-5 RF/COAXIAL BNC Jack Straight 50 OHM Clamp
Product details
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Connector Body Style | Straight Jack |
| Coaxial Termination | Solder |
| Impedance | 50ohm |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG142, RG223, RG400 |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Frequency Max | 4GHz |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 031-5 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Type | BNC Coaxial |
| Connector Body Style | Straight Jack |
| Coaxial Termination | Solder |
| Impedance | 50ohm |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG142, RG223, RG400 |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Frequency Max | 4GHz |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 031-5 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











