
Amphenol RF 000-79875-RFX 000-79875-RFX / Coaxial Connector TNC Straight Plug Solder 50 ohm RG58 RG142A Brass
Amphenol RF 000-79875-RFX 000-79875-RFX / Coaxial Connector TNC Straight Plug Solder 50 ohm RG58 RG142A Brass
Product details
| Connector Type | TNC Coaxial |
| Connector Body Style | Straight Plug |
| Coaxial Termination | Solder |
| Impedance | 50ohm |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG142A |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Frequency Max | 11GHz |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 000-79875-RFX |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $9.18
-70%$9.18
$2.75Amphenol RF 000-79875-RFX 000-79875-RFX / Coaxial Connector TNC Straight Plug Solder 50 ohm RG58 RG142A Brass
Product details
| Connector Type | TNC Coaxial |
| Connector Body Style | Straight Plug |
| Coaxial Termination | Solder |
| Impedance | 50ohm |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG142A |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Frequency Max | 11GHz |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 000-79875-RFX |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Connector Type | TNC Coaxial |
| Connector Body Style | Straight Plug |
| Coaxial Termination | Solder |
| Impedance | 50ohm |
| Coaxial Cable Types | RG58, RG142A |
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Frequency Max | 11GHz |
| Connector Mounting | Cable Mount |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | AMPHENOL RF |
| Part Number | 000-79875-RFX |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











