
ZF ELECTRONICS DB1C-A1AA Microswitch, Snap Action, Plunger, SPDT, Solder, 5 A
Product details
| Microswitch Type | Snap Action |
| Microswitch Actuator | Plunger |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Solder |
| Contact Current Max | 5A |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Product Range | DP Series |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Operating Force Max | 150gf |
Other details
| Brand | ZF ELECTRONICS |
| Part Number | DB1C-A1AA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.12
-70%$2.12
$0.64ZF ELECTRONICS DB1C-A1AA Microswitch, Snap Action, Plunger, SPDT, Solder, 5 A
Product details
| Microswitch Type | Snap Action |
| Microswitch Actuator | Plunger |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Solder |
| Contact Current Max | 5A |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Product Range | DP Series |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Operating Force Max | 150gf |
Other details
| Brand | ZF ELECTRONICS |
| Part Number | DB1C-A1AA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Microswitch Type | Snap Action |
| Microswitch Actuator | Plunger |
| Contact Configuration | SPDT |
| Switch Terminals | Solder |
| Contact Current Max | 5A |
| Contact Voltage DC Nom | - |
| Product Range | DP Series |
| Contact Voltage AC Nom | 250VAC |
| Operating Force Max | 150gf |
Other details
| Brand | ZF ELECTRONICS |
| Part Number | DB1C-A1AA |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







