XP Power VEU10US050-US VEU10US050-US AC/DC Supply ITE 1 Output 10 W 5 VDC 2.1 A
HomeStore
  • USB Power Adapter
  • Energy Efficiency Level VI
  • European Coc Tier 2
  • Universal Input
  • Class II Construction
  • Output Voltage 5V
  • Fixed Mains Connector
  • Continuous, trip and restart (hiccup mode) short circuit protection with auto recovery
  • Operating temperature range from 0 to 60°C (derate from 100% load at 40°C to 50% load at 60°C)
  • Dimension is 1.45inch x 0.86inch x 2.0inch (37mm x 22mm x 50.8mm) and weight is 85g
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number VEU10US050-US
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • USB Power Adapter
  • Energy Efficiency Level VI
  • European Coc Tier 2
  • Universal Input
  • Class II Construction
  • Output Voltage 5V
  • Fixed Mains Connector
Applications
Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number VEU10US050-US
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Output Voltage 5V
Part Number VEU10US050-US
XP Power VEU10US050-US VEU10US050-US AC/DC Supply ITE 1 Output 10 W 5 VDC 2.1 A | Tanotis