XP Power GSP750PS24-EF AC/DC Enclosed Supply (PSU) ITE & Medical 1 Outputs 750 W 24 VDC 31.3 A
HomeStore
The GSP750 has been designed to offer a full 750W of output power in a very small mechanical footprint, whilst still providing peak power to 900W, a 5V standby output with 3A of current capability and an input standby power draw of
  • Low Profile for 1U Applications
  • 900W Peak Power Rating for 100ms
  • Universal 80V to 264VAC Input
  • IT & Medical Safety Approvals
  • 1W Standby Power
  • Operating Temperature -40°C to 70°C
  • Remote On/Off
  • 5V / 3A Standby Output
  • 3 Year Warranty
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Power Management, Medical, Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number GSP750PS24-EF
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 1W Standby Power
  • Remote On/Off
  • 5V / 3A Standby Output
  • 3 Year Warranty
Applications
Other details
Brand XP POWER
Part Number GSP750PS24-EF
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 1W Standby Power
  • 5V / 3A Standby Output
Part Number GSP750PS24-EF
XP Power GSP750PS24-EF AC/DC Enclosed Supply (PSU) ITE & Medical 1 Outputs 750 W 24 VDC 31.3 A | Tanotis