XP POWER MCE10US05 AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
HomeStore
  • Input voltage range from 80 to 264VAC
  • Single output voltage of 5VDC
  • Output current is 2A and 10W output power
  • High efficiency of 79%
  • 4KVAC input to output isolation
  • Class B conducted and radiated emissions
  • IEC 60601-1 medical safety agency approvals, 2 x MOPP and IEC class II insulation rating
  • Overvoltage, overload and short circuit protection
  • Operating temperature range from -25°C to +70°C
  • Encapsulated power supply and dimension is 50.8 x 29.2 x 23.1mm
Product details
Power Supply Applications: Medical
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 10W
Output Voltage - Output 1: 5VDC
Output Current - Output 1: 2A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Power Supply Output Type: Fixed
Input Voltage VAC: 80V AC to 264V AC
Width: 29.2mm
Height: 23.1mm
Depth: 50.8mm
Product Range: MCE10 Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number MCE10US05
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • High efficiency of 79%
Product details
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 10W
Output Current - Output 1: 2A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Width: 29.2mm
Height: 23.1mm
Depth: 50.8mm
Product Range: MCE10 Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number MCE10US05
Description
  • High efficiency of 79%
Output Power Max: 10W
Output Current - Output 1: 2A
Width: 29.2mm
Height: 23.1mm
Depth: 50.8mm
Part Number MCE10US05
XP POWER MCE10US05 AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A | Tanotis