XP Power HDS1500PS60 AC/DC Enclosed Supply (PSU) ITE 1 Outputs 1.5 kW 60 V 25 A
HomeStore
The HDS1500 series offers users both output voltage and output current programming (0 - 105%) via resistance, voltage or I2C bus in a very high efficiency, high power density 3kW chassis mount package. Measuring just 12.32" x 2.5" x 5", the HDS1500 also features active current sharing, remote on/off, remote sense and a power OK signal. The standby output is available whenever the mains supply is present and can be user selected as either 5V at 0.5A or 9V at 0.3A.
  • High Efficiency, up to 92%
  • High Power Density
  • Programmable Output Voltage (0-105%)
  • Programmable Output Current (0-105%)
  • Parallel Operation
  • Fully Featured Signals & Controls
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Power Management
Other details
Brand XP POWER
Part Number HDS1500PS60
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • High Efficiency, up to 92%
  • High Power Density
  • Parallel Operation
Applications
Power Management
Other details
Brand XP POWER
Part Number HDS1500PS60
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • High Efficiency, up to 92%
Part Number HDS1500PS60
XP Power HDS1500PS60 AC/DC Enclosed Supply (PSU) ITE 1 Outputs 1.5 kW 60 V 25 A | Tanotis