XP POWER ECM40US18 40 Watt AC/DC Open Frame Single Output Power Supply, Input 90V to 264V, Output 18V/2.2A
  • Industry Standard 2x4" Package
  • IT & 3rd Edition Medical Approvals
  • MOPP with Risk Management File
  • Class l & ll Construction
  • Level B Conducted Emissions
Applications
Medical
Product details
Power Supply Output Type Fixed
Output Power Max 40W
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Input Voltage AC Max 264V
Input Voltage AC Min 90V
Product Range ECM Series
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 18V
Output Current - Output 3 -
Output Current - Output 4 -
No. of Outputs 1 Output
Output Voltage - Output 4 -
Output Current - Output 1 2.2A
Other details
Brand XP POWER
Part Number ECM40US18
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Class l & ll Construction
  • Level B Conducted Emissions
Applications
Medical
Product details
Power Supply Output Type Fixed
Output Power Max 40W
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Input Voltage AC Max 264V
Input Voltage AC Min 90V
Product Range ECM Series
Output Voltage - Output 3 -
Output Voltage - Output 1 18V
Output Current - Output 3 -
Output Current - Output 4 -
No. of Outputs 1 Output
Output Voltage - Output 4 -
Output Current - Output 1 2.2A
Other details
Brand XP POWER
Part Number ECM40US18
Description
Output Power Max 40W
Input Voltage AC Max 264V
Input Voltage AC Min 90V
Output Voltage - Output 1 18V
Output Current - Output 1 2.2A
Part Number ECM40US18
XP POWER ECM40US18 40 Watt AC/DC Open Frame Single Output Power Supply, Input 90V to 264V, Output 18V/2.2A | Tanotis