XP POWER AEJ160PS48 AC/DC Power Supply, Desktop, ITE, 1 Output, 160 W, 48 V, 3.33 A
HomeStore
AEJ160PS48 is a 160W desktop AC to DC power supply for industrial electronics applications. The AEJ160 series of ITE approved desktop adapter features active power factor correction and comply with the latest international efficiency requirements including Level VI and EU2019/1782. The 160W AEJ160 with low standby power <0.15W suitable for many applications in the industrial electronics, instrumentation and technology fields.
  • Input voltage range from 90 to 264VAC, output voltage is 48VDC
  • Output current is 3.33A, efficiency is 93%
  • Active power factor correction
  • Overvoltage and overload protection
  • Short circuit protection
  • I/O isolation of 3000VAC
  • Operating temperature range from -20 to +65°C
  • Dimension is 150.0 x 70.0 x 38.0mm
  • 3 year warranty
Product details
Power Supply Applications: ITE
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 160W
Output Voltage - Output 1: 48V
Output Current - Output 1: 3.33A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Connector: 4 Way Mini DIN
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Power Supply Output Type: Fixed
Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC
Product Range: AEJ160 Series
Plug Type: EU
Other details
Brand XP POWER
Part Number AEJ160PS48
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Short circuit protection
  • I/O isolation of 3000VAC
  • 3 year warranty
Product details
Power Supply Applications: ITE
No. of Outputs: 1 Output
Output Power Max: 160W
Output Voltage - Output 1: 48V
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Product Range: AEJ160 Series
Plug Type: EU
Other details
Brand XP POWER
Part Number AEJ160PS48
Description
  • I/O isolation of 3000VAC
Output Power Max: 160W
Output Voltage - Output 1: 48V
Part Number AEJ160PS48
XP POWER AEJ160PS48 AC/DC Power Supply, Desktop, ITE, 1 Output, 160 W, 48 V, 3.33 A | Tanotis