XP Power AEJ160PS24 AEJ160PS24 AC/DC Supply Desktop ITE 1 Output 160 W 24 V 6.66 A New
HomeStore
AEJ160PS24 is a 160W desktop AC to DC power supply for industrial electronics applications. The AEJ160 series of ITE approved desktop adapter features active power factor correction and comply with the latest international efficiency requirements including Level VI and EU2019/1782. The 160W AEJ160 with low standby power <0.15W suitable for many applications in the industrial electronics, instrumentation and technology fields.
  • Input voltage range from 90 to 264VAC, output voltage is 24VDC
  • Output current is 6.66A, efficiency is 92%
  • Active power factor correction
  • Overvoltage and overload protection
  • Short circuit protection
  • I/O isolation of 3000VAC
  • Operating temperature range from -20 to +65°C
  • Dimension is 150.0 x 70.0 x 38.0mm
  • 3 year warranty
Other details
Brand XP POWER
Part Number AEJ160PS24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Short circuit protection
  • I/O isolation of 3000VAC
  • 3 year warranty
Other details
Brand XP POWER
Part Number AEJ160PS24
Description
  • I/O isolation of 3000VAC
Part Number AEJ160PS24
XP Power AEJ160PS24 AEJ160PS24 AC/DC Supply Desktop ITE 1 Output 160 W 24 V 6.66 A New | Tanotis