
Wurth Elektronik 820442711E TVS Varistor 275 V 350 WE-VD Series 710 Disc 14mm Metal Oxide (MOV)
Wurth Elektronik 820442711E TVS Varistor 275 V 350 WE-VD Series 710 Disc 14mm Metal Oxide (MOV)
Product details
| Voltage Rating VAC | 275V |
| Voltage Rating V DC | 350V |
| Product Range | WE-VD Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 710V |
| Varistor Case Style | Disc 14mm |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 6kA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 155J |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 820442711E |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.06
-70%$1.06
$0.32Wurth Elektronik 820442711E TVS Varistor 275 V 350 WE-VD Series 710 Disc 14mm Metal Oxide (MOV)
Product details
| Voltage Rating VAC | 275V |
| Voltage Rating V DC | 350V |
| Product Range | WE-VD Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 710V |
| Varistor Case Style | Disc 14mm |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 6kA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 155J |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 820442711E |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Voltage Rating VAC | 275V |
| Voltage Rating V DC | 350V |
| Product Range | WE-VD Series |
| Clamping Voltage Vc Max | 710V |
| Varistor Case Style | Disc 14mm |
| Varistor Type | Metal Oxide Varistor (MOV) |
| Peak Surge Current @ 8/20µs | 6kA |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 125°C |
| Peak Energy (10/1000uS) | 155J |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 820442711E |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










