
WURTH ELEKTRONIK 74404064330 Surface Mount Power Inductor, WE-LQS Series, 33 µH, 1.45 A, 1.8 A, Semishielded, 0.137 ohm
WURTH ELEKTRONIK 74404064330 Surface Mount Power Inductor, WE-LQS Series, 33 µH, 1.45 A, 1.8 A, Semishielded, 0.137 ohm
Product details
| Product Range | WE-LQS Series |
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 1.45A |
| Saturation Current (Isat) | 1.8A |
| Inductor Construction | Semishielded |
| DC Resistance Max | 0.137ohm |
| Power Inductor Case | 6mm x 6mm x 4.5mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74404064330 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.77
-70%$1.77
$0.53WURTH ELEKTRONIK 74404064330 Surface Mount Power Inductor, WE-LQS Series, 33 µH, 1.45 A, 1.8 A, Semishielded, 0.137 ohm
Product details
| Product Range | WE-LQS Series |
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 1.45A |
| Saturation Current (Isat) | 1.8A |
| Inductor Construction | Semishielded |
| DC Resistance Max | 0.137ohm |
| Power Inductor Case | 6mm x 6mm x 4.5mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74404064330 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | WE-LQS Series |
| Inductance | 33µH |
| RMS Current (Irms) | 1.45A |
| Saturation Current (Isat) | 1.8A |
| Inductor Construction | Semishielded |
| DC Resistance Max | 0.137ohm |
| Power Inductor Case | 6mm x 6mm x 4.5mm |
| Inductance Tolerance | ± 20% |
| Packaging | Cut Tape |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 74404064330 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











