
WHITE RODGERS 3L11-160 DISC THERMOSTAT, SNAP ACTION
Product details
| Switching Temperature | 74°C |
| Reset Temperature | 68°C |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Sensor Terminals | Quick Connect |
| Sensor Housing | - |
| Contact Rating | 15A at 120VAC |
| Product Range | 3L11 Series |
Other details
| Brand | WHITE RODGERS |
| Part Number | 3L11-160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $26.35
-70%$26.35
$7.91WHITE RODGERS 3L11-160 DISC THERMOSTAT, SNAP ACTION
Product details
| Switching Temperature | 74°C |
| Reset Temperature | 68°C |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Sensor Terminals | Quick Connect |
| Sensor Housing | - |
| Contact Rating | 15A at 120VAC |
| Product Range | 3L11 Series |
Other details
| Brand | WHITE RODGERS |
| Part Number | 3L11-160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Switching Temperature | 74°C |
| Reset Temperature | 68°C |
| Contact Operation | Normally Closed |
| Sensor Terminals | Quick Connect |
| Sensor Housing | - |
| Contact Rating | 15A at 120VAC |
| Product Range | 3L11 Series |
Other details
| Brand | WHITE RODGERS |
| Part Number | 3L11-160 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










