
WURTH ELEKTRONIK 687310124422 FFC / FPC Board Connector, Vertical, 0.5 mm, 10 Contacts, Receptacle, Surface Mount
WURTH ELEKTRONIK 687310124422 FFC / FPC Board Connector, Vertical, 0.5 mm, 10 Contacts, Receptacle, Surface Mount
- 0.5A Current rating
- 50V Voltage rating
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Product Range | - |
| FFC/FPC Thickness | 0.34mm |
| No. of Rows | 2 Row |
| Gender | Receptacle |
| Contact Position | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687310124422 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.59
-70%$2.59
$0.78WURTH ELEKTRONIK 687310124422 FFC / FPC Board Connector, Vertical, 0.5 mm, 10 Contacts, Receptacle, Surface Mount
- 0.5A Current rating
- 50V Voltage rating
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Product Range | - |
| FFC/FPC Thickness | 0.34mm |
| No. of Rows | 2 Row |
| Gender | Receptacle |
| Contact Position | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687310124422 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 0.5A Current rating
- 50V Voltage rating
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Tin Plated Contacts |
| Pitch Spacing | 0.5mm |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Product Range | - |
| FFC/FPC Thickness | 0.34mm |
| No. of Rows | 2 Row |
| Gender | Receptacle |
| Contact Position | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 687310124422 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Drawing EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.


