
MOLEX 52207-3060 FFC / FPC Board Connector, 1 mm, 30 Contacts, Receptacle, Surface Mount, Top
MOLEX 52207-3060 FFC / FPC Board Connector, 1 mm, 30 Contacts, Receptacle, Surface Mount, Top
Product details
| Pitch Spacing | 1mm |
| No. of Contacts | 30Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | - |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Contact Position | Top |
| No. of Rows | 1 Row |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| FFC/FPC Thickness | 0.3mm |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 52207-3060 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MOLEX 52207-3060 FFC / FPC Board Connector, 1 mm, 30 Contacts, Receptacle, Surface Mount, Top
Product details
| Pitch Spacing | 1mm |
| No. of Contacts | 30Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | - |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Contact Position | Top |
| No. of Rows | 1 Row |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| FFC/FPC Thickness | 0.3mm |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 52207-3060 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 1mm |
| No. of Contacts | 30Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | - |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Contact Position | Top |
| No. of Rows | 1 Row |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| FFC/FPC Thickness | 0.3mm |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 52207-3060 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.


