WELWYN W21-620RJI Through Hole Resistor, 620 ohm, 100 V, Axial Leaded, 3 W, ± 5%, W21 Series
HomeStore
The Welwyn W21 series wirewound resistors are highly stable and reliable resistors offering high power and resistance in a small size. The Resistance range includes E24 decade values from 1ohm to 10 ohm. W21 series are suitable for use in harsh environments and Ideal for protection circuits. A high purity ceramic substrate is assembled with interference fit end caps to which are welded the termination wires. The resistive element is wound on substrate and welded to caps.
  • Power rating at 25°C is 3W
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
  • Operating temperature range -55°C to 200°C
  • Temperature coefficient is <±75ppm/°C
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
Temperature Coefficient ± 75ppm/°C
Power Rating 3W
Resistor Element Material Wirewound
Automotive Qualification Standard -
Resistance 620ohm
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range W21 Series
Resistor Case Style Axial Leaded
Voltage Rating 100V
Other details
Brand WELWYN
Part Number W21-620RJI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
WELWYN W21-620RJI Through Hole Resistor, 620 ohm, 100 V, Axial Leaded, 3 W, &plusmn; 5%, W21 Series
  • Power rating at 25°C is 3W
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
Applications
Product details
Power Rating 3W
Resistance 620ohm
Resistance Tolerance ± 5%
Product Range W21 Series
Voltage Rating 100V
Other details
Brand WELWYN
Part Number W21-620RJI
Description
  • Power rating at 25°C is 3W
  • ±1%, ±2% and ±5% tolerance
Power Rating 3W
Resistance 620ohm
Resistance Tolerance ± 5%
Voltage Rating 100V
Part Number W21-620RJI
WELWYN W21-620RJI Through Hole Resistor, 620 ohm, 100 V, Axial Leaded, 3 W, &plusmn; 5%, W21 Series | Tanotis