WELWYN RC55Y-267KBI Through Hole Resistor, 267 kohm, 200 V, Axial Leaded, 250 mW, � 0.1%, RC55 Series
HomeStore
The Welwyn RC55 series are axial leaded, precision metal film resistors. The resistance value includes E24 and E96 decade values from 1ohm to 4Mohm. These resistors have a metal film deposited on high quality ceramic former. Nickel plated steel caps are force fitted to the former and termination wires are welded to the caps. The resistor is adjusted to value by a helical cut in the film and the body is protected with a specially formulated epoxy coating.
  • Available in �0.055(W), �0.1%(B), �0.25%(C), �0.5%(D) & �1%(F) tolerance values
  • Temperature coefficient is 5(V), 10(T), 15(Y), 25(D), 50(C) & 100ppm/�C(Z) values available
  • Power rating of 0.25W
  • Limiting element voltage of 350V
  • Low noise and negligible voltage coefficient
  • Operating temperature ranges from -55�C to +155�C
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management
Product details
Temperature Coefficient � 15ppm/�C
Power Rating 250mW
Resistor Element Material Metal Film
Automotive Qualification Standard -
Resistance 267kohm
Resistance Tolerance � 0.1%
Product Range RC55 Series
Resistor Case Style Axial Leaded
Voltage Rating 200V
Other details
Brand WELWYN
Part Number RC55Y-267KBI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Power rating of 0.25W
Applications
Product details
Power Rating 250mW
Resistance 267kohm
Resistance Tolerance � 0.1%
Product Range RC55 Series
Voltage Rating 200V
Other details
Brand WELWYN
Part Number RC55Y-267KBI
Description
  • Power rating of 0.25W
Power Rating 250mW
Resistance 267kohm
Resistance Tolerance � 0.1%
Voltage Rating 200V
Part Number RC55Y-267KBI
WELWYN RC55Y-267KBI Through Hole Resistor, 267 kohm, 200 V, Axial Leaded, 250 mW, � 0.1%, RC55 Series | Tanotis