VISHAY FOIL RESISTORS Y006250R0000T0L Through Hole Resistor, S Series, 50 ohm, 600 mW, � 0.01%, 300 V, Radial Leaded
- Resistance value range from 0.5ohm to 1Mohm
- Maximum working voltage of 300V, 350V and 500V
- Power rating is 1W at 125�C
- �1%, �0.5%, �0.1%, �0.05%, �0.02%, �0.01% and �0.005%tolerance
- Endurance of 2000h at 70�C
Applications
Consumer Electronics, Portable Devices, Power Management, Industrial
Product details
| Temperature Coefficient | � 4.5ppm/�C |
| Power Rating | 600mW |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Resistance | 50ohm |
| Resistance Tolerance | � 0.01% |
| Resistor Case Style | Radial Leaded |
| Voltage Rating | 300V |
Other details
| Brand | VISHAY FOIL RESISTORS |
| Part Number | Y006250R0000T0L |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Power rating is 1W at 125�C
- Endurance of 2000h at 70�C
Applications
Product details
| Power Rating | 600mW |
| Resistance | 50ohm |
| Voltage Rating | 300V |
Other details
| Quantity | Each |
Description
- Power rating is 1W at 125�C
| Power Rating | 600mW |
| Resistance | 50ohm |
| Voltage Rating | 300V |