VISHAY 1.5KE36A-E3/54 TVS DIODE, 1.5KW, 36V, 1.5KE
HomeStore
This is a TVS DIODE, 1.5KW, 36V, 1.5KE product from VISHAY with the model number 1.5KE36A-E3/54
Product details
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
TVS Polarity Unidirectional
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Product Range TRANSZORB 1.5KE Series
Automotive Qualification Standard -
Breakdown Voltage Max 37.8V
Reverse Stand-Off Voltage Vrwm 30.8V
Peak Pulse Power Dissipation 1.5kW
Packaging Cut Tape
Diode Case Style DO-201
Other details
Brand VISHAY
Part Number 1.5KE36A-E3/54
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Packaging / Drawing / Footprint EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
TVS Polarity Unidirectional
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Breakdown Voltage Max 37.8V
Packaging Cut Tape
Diode Case Style DO-201
Other details
Brand VISHAY
Part Number 1.5KE36A-E3/54
Product Information
Shipping & Returns
Description
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Breakdown Voltage Max 37.8V
Part Number 1.5KE36A-E3/54
VISHAY 1.5KE36A-E3/54 TVS DIODE, 1.5KW, 36V, 1.5KE | Tanotis