VIGORTRONIX VTX-146-160-225 Toroidal Transformer, Open Style, 160 VA, 115V, 230V, 2 x 25V, Dual Primary, Dual Secondary, Open
HomeStore
  • 160W VA rating, 115 / 230VAC input voltage
  • 2 x 25VAC output voltage and 3.2A output current
  • Typical regulation is 8%, temperature rise is 55°C
  • Height x diameter is 47mm x 105mm
  • Weight is 1.6Kg
  • Dual primary/secondary windings
  • Thermal fuses fitted to each primary winding
  • Very low level radiated magnetic field
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
Power Rating: 160VA
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 25V
Winding Type: Dual Primary, Dual Secondary
Toroid Centre: Open
Transformer Mounting: Chassis Mount
Transformer Terminals: Wire Leaded
Outer Diameter: 105mm
Height: 47mm
Secondary Current Nom: 3.2A
Product Range: -
Other details
Brand VIGORTRONIX
Part Number VTX-146-160-225
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Weight is 1.6Kg
Applications
Industrial
Contents
Transformer, Mounting kit.
Product details
Power Rating: 160VA
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 25V
Toroid Centre: Open
Outer Diameter: 105mm
Height: 47mm
Secondary Current Nom: 3.2A
Product Range: -
Other details
Brand VIGORTRONIX
Part Number VTX-146-160-225
Description
Primary Voltages: 115V, 230V
Secondary Voltages: 2 x 25V
Outer Diameter: 105mm
Height: 47mm
Secondary Current Nom: 3.2A
Part Number VTX-146-160-225
VIGORTRONIX VTX-146-160-225 Toroidal Transformer, Open Style, 160 VA, 115V, 230V, 2 x 25V, Dual Primary, Dual Secondary, Open | Tanotis