TT Electronics / Welwyn WH100-330RJI WH100-330RJI Resistor Solder Lug 330 ohm WH 100 W ± 5% 1.9 kV
HomeStore
The WH series from Welwyn are 50W axial leaded wirewound resistors with solder-dipped copper clad steel terminations. Cap and lead assemblies are fitted to a high purity ceramic substrate. The resistive element is wound onto the substrate and welded to the caps. The wound rod is then moulded and fitted into aluminium housing to give optimum stability and reliability. The resistor is legend marked with type reference, resistance value and tolerance which will withstand all accepted industrial cleaning fluids and values are marked in accordance with IEC 62. The aluminium housed wirewound resistor is suitable for severe environments and excellent thermal conductivity to heatsink. Typically used at high power applications.
  • Resistance includes E24 decade values from 0.015ohm to 120Kohm
  • ±25ppm/°C, ±50ppm/°C and ±75ppm/°C temperature coefficient values available
  • 1%(F), 2%(G), 5%(J) and 10%(K) standard resistance tolerance
  • 3000V isolation voltage
  • Ambient temperature range from -55°C to 200°C
  • All welded construction
  • High voltage, high power resistor
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number WH100-330RJI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 3000V isolation voltage
  • All welded construction
Other details
Brand TT ELECTRONICS / WELWYN
Part Number WH100-330RJI
Description
  • 3000V isolation voltage
Part Number WH100-330RJI
TT Electronics / Welwyn WH100-330RJI WH100-330RJI Resistor Solder Lug 330 ohm WH 100 W ± 5% 1.9 kV | Tanotis