
Tracopower TBLC 15-105 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) 1 Output 12 W 5 V 2.4 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 12W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 2.4A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 4 | - |
| Output Current - Output 4 | - |
| Input Voltage AC Min | 85V |
| Input Voltage AC Max | 264V |
| Power Supply Output Type | Adjustable, Fixed |
| Product Range | TBLC Series |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TBLC 15-105 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $68.94
-70%$68.94
$20.68Tracopower TBLC 15-105 AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) 1 Output 12 W 5 V 2.4 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 12W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 2.4A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 4 | - |
| Output Current - Output 4 | - |
| Input Voltage AC Min | 85V |
| Input Voltage AC Max | 264V |
| Power Supply Output Type | Adjustable, Fixed |
| Product Range | TBLC Series |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TBLC 15-105 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 12W |
| Output Voltage - Output 1 | 5V |
| Output Current - Output 1 | 2.4A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Output Voltage - Output 4 | - |
| Output Current - Output 4 | - |
| Input Voltage AC Min | 85V |
| Input Voltage AC Max | 264V |
| Power Supply Output Type | Adjustable, Fixed |
| Product Range | TBLC Series |
| RoHS Phthalates Compliant | Yes |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TBLC 15-105 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










