![TE Connectivity CPF0402B7K68E1 SMD Chip Resistor 7.68 Kohm ± 0.1% 62.5 mW 0402 [1005 Metric] Thin Film Precision Low TCR](https://img.tanovolt.shop/images/product/te-connectivity-cpf0402b7k68e1-smd-chip-resistor-7-68-kohm-plusmn-0-1-62-5-mw-0402-1005-metric-thin-film-precision-low-tcr-1.jpg)
TE Connectivity CPF0402B7K68E1 SMD Chip Resistor 7.68 Kohm ± 0.1% 62.5 mW 0402 [1005 Metric] Thin Film Precision Low TCR
- EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, 2010, 2512 chip sizes available
- Available in 15ppm/°C, 25ppm/°C and 50ppm/°C temperature coefficient values
- ±0.1%, ±0.5% and ±1% tolerance
- Electroplated 100% matte Sn finish
- Operating temperature range -55°C to 155°C
- Available in 15V, 25V, 50V, 100V and 150V operating voltages
- Stability of 0.5%
- 31.5mW, 63mW, 100mW, 125mW, 250mW and 500mW rated power options at 70°C
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Part Number | CPF0402B7K68E1 |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
- Stability of 0.5%
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
Description
- Stability of 0.5%