Sitime SIT5155AI-FK-33VT-10.000000X Vctcxo 10 MHz 0.5 ppm Lvcmos 3.3 V SMD 5mm x 3.2mm SiT5155 Series
HomeStore
  • Exceptional dynamic stability under airflow and fast tempature ramp
  • 20x better phase noise under vibration
  • No activity dips or microjumps
  • Eliminates the need for costly screening or burn-in test
  • Reduces BOM by eliminating a dedicated LDO for the TCXO
  • LVCMOS or Clipped sinewave output
  • Optimize for best balance between EMI and jitter
  • Eliminate frequency shift caused by board noise
  • Superior reliability
  • 1 billion hours MTBF
Product details
Frequency Nom 10MHz
Frequency Stability + / - 0.5ppm
Oscillator Output Compatibility LVCMOS
Supply Voltage Nom 3.3V
Oscillator Case SMD, 5mm x 3.2mm
Product Range SiT5155 Series
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand SITIME
Part Number SIT5155AI-FK-33VT-10.000000X
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Enhanced Product Overview EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Superior reliability
  • 1 billion hours MTBF
Product details
Frequency Nom 10MHz
Supply Voltage Nom 3.3V
Product Range SiT5155 Series
Operating Temperature Max 85°C
Other details
Brand SITIME
Product Information
Shipping & Returns
Description
Frequency Nom 10MHz
Supply Voltage Nom 3.3V
Operating Temperature Max 85°C
Sitime SIT5155AI-FK-33VT-10.000000X Vctcxo 10 MHz 0.5 ppm Lvcmos 3.3 V SMD 5mm x 3.2mm SiT5155 Series | Tanotis