SILICON LABS EFM8SB20F32G-B-QFN32R 8 Bit MCU, EFM8 Family EFM8SB Series Microcontrollers, 8051, 25 MHz, 32 KB, 32 Pins, QFN-EP
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Product Range
EFM8 Family EFM8SB Series Microcontrollers
Operating Frequency Max
25MHz
No. of Pins
32Pins
No. of I/O's
24I/O's
RAM Memory Size
4.25KB
ADC Resolution
10Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
MCU Family
EFM8
Qualification
SVHC
To Be Advised
Device Core
8051
Program Memory Size
32KB
IC Case / Package
QFN-EP
Interfaces
I2C, SMBus, SPI, UART
ADC Channels
23Channels
Supply Voltage Min
1.8V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
EFM8SB
MSL
MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand SILICON LABS
Part Number EFM8SB20F32G-B-QFN32R
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Product Range
Operating Frequency Max
25MHz
No. of Pins
32Pins
No. of I/O's
24I/O's
RAM Memory Size
4.25KB
ADC Resolution
10Bit
Supply Voltage Max
3.6V
Operating Temperature Max
85°C
MCU Family
EFM8
Qualification
SVHC
To Be Advised
Device Core
8051
Program Memory Size
32KB
IC Case / Package
QFN-EP
Interfaces
I2C, SMBus, SPI, UART
ADC Channels
23Channels
Supply Voltage Min
1.8V
Operating Temperature Min
-40°C
IC Mounting
Surface Mount
MCU Series
EFM8SB
MSL
MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand SILICON LABS
25MHz
32Pins
3.6V
85°C
1.8V
-40°C
SILICON LABS EFM8SB20F32G-B-QFN32R 8 Bit MCU, EFM8 Family EFM8SB Series Microcontrollers, 8051, 25 MHz, 32 KB, 32 Pins, QFN-EP | Tanotis