Silicon Labs EFM8BB22F16I-C-QFN28 8 Bit MCU EFM8 Family EFM8BB Series Microcontrollers 50 MHz 16 KB 28 Pins QFN
- Single operating power supply of 2.2V to 3.6V
- Pipelined 8bit C8051 core with 50MHz maximum operating frequency
- 12bit ADC, 2 x low current analogue comparators with adjustable reference
- Integrated temperature sensor, 3-channel enhanced PWM/PCA & five 16bit timers
- Priority crossbar for flexible pin mapping
- 16KB flash memory, 2304bytes RAM and 22 digital port I/Os (total)
- Internal 49MHz oscillator (±1.5% accuracy), internal 24.5KHz low frequency oscillator (±2% accuracy)
- Internal 80KHz low-frequency oscillator & external CMOS clock option
- 20 ADC0 channels, 10 comparator 0 inputs and 12 comparator 1 inputs
- Operating temperature range from -40°C to +125°C
Other details
| Brand | SILICON LABS |
| Part Number | EFM8BB22F16I-C-QFN28 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Other details
| Brand | SILICON LABS |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description