Schneider Electric A9R41240 Circuit Breaker iID Series 240 VAC 40 A 2 Pole 1.5 kA
- VISI-SAFE for safe operation and maintenance work
- Class-2 insulation continuous safety for operators and unqualified personnel
- VisiTrip detects faulty outgoers quickly and reduces intervention time
- 30mA Sensitivity - Additional protection against direct contact (in accordance with IEC 60364)
- Full coordination with Acti 9 and Multi 9 MCBs
- Greater continuity of service with VisiTrip
- Greater electrical immunity with Si type (Super immune)
- Simple to choose with meaningful part numbers
- Easy to install with quick, ergonomic and safe IP20B terminal shutters
- Robust connections (twice the standard tightening torque)
- Environment-friendly with 100% recyclable and recoverable materials
Industrial, Safety
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | A9R41240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Technical Data Sheet EN |
Industrial, Safety
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | A9R41240 |
| Quantity | Each |
Description