Samtec FFSD-05-D-72.00-01-N Ribbon Cable IDC Receptacle 10 Ways 72 " 1.83 m 1.27 mm
HomeStore
This is a Ribbon Cable, IDC Receptacle, IDC Receptacle, 10 Ways, 72 ", 1.83 m, 1.27 mm product from SAMTEC with the model number FFSD-05-D-72.00-01-N
Product details
Connector Type A IDC Receptacle
Connector Type B IDC Receptacle
No. of Positions 10Ways
Cable Length - Imperial 72"
Cable Length - Metric 1.83m
Connector Pitch 1.27mm
Cable Pitch 0.635mm
Product Range FFSD Series
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand SAMTEC
Part Number FFSD-05-D-72.00-01-N
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
No. of Positions 10Ways
Cable Length - Imperial 72"
Cable Length - Metric 1.83m
Connector Pitch 1.27mm
Cable Pitch 0.635mm
Product Range FFSD Series
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand SAMTEC
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
No. of Positions 10Ways
Cable Length - Imperial 72"
Connector Pitch 1.27mm
Cable Pitch 0.635mm
Samtec FFSD-05-D-72.00-01-N Ribbon Cable IDC Receptacle 10 Ways 72 " 1.83 m 1.27 mm | Tanotis