HomeStore
Product Overview
RACM16E-05SK/277 is a RACM16E-K/277 series AC to DC power supply. It features a compact 1�x2� standard footprint with corresponding pinning [P12] or with stranded wires. It operates with CV/CC constant current limited overcurrent protection, suitable for driving nonlinear loads. Designed for cost-effectiveness, these encapsulated modules deliver a full 16W output power at temperatures up to 65°C and accommodates extended nominal input voltage ratings from 100-277VAC with OVCIII conditions. With a safety agency-rated temperature range up to +85°C it ensures reliable performance. Certified with 2MOPP for altitudes up to 4000m, it also meets touch current limits for BF usage in medical health care applications. Optimized for standby power usage the no load power consumption is less than 100mW. This power supply holds international safety certifications conforming to industrial IEC62368 and IEC61558 standards, medical UL/IEC/EN60601 standards, and household EN60335 standards.
  • Input voltage range from 85 to 305VAC
  • Output voltage is 5VDC
  • Output current rated is 3200mA
  • Efficiency is 82%
  • THT print mount, encapsulated, potted
  • Short circuit protection, overload protection and overvoltage protection
  • 2.0 x 1.08 x 0.9" size
  • 3 years warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE, Household, Laboratory, Medical & Industrial
Output Power Max
16W
Output Current - Output 1
3.2A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Input Voltage VAC
85V AC to 305V AC
Height
23mm
Product Range
RACM16E-K/277 Series
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Power Supply Output Type
Fixed
Width
27.6mm
Depth
52.7mm
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number RACM16E-05SK/277
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Output voltage is 5VDC
  • Efficiency is 82%
  • 2.0 x 1.08 x 0.9" size
  • 3 years warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
Output Power Max
16W
Output Current - Output 1
3.2A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Input Voltage VAC
85V AC to 305V AC
Height
23mm
Product Range
RACM16E-K/277 Series
No. of Outputs
1 Output
Output Voltage - Output 1
5V
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Power Supply Output Type
Fixed
Width
27.6mm
Depth
52.7mm
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number RACM16E-05SK/277
Description
  • Output voltage is 5VDC
  • Efficiency is 82%
  • 2.0 x 1.08 x 0.9" size
16W
3.2A
85V AC to 305V AC
23mm
5V
27.6mm
52.7mm