Recom Power RAC25-24SK/480 AC/DC PCB Mount Supply (PSU) 1 Output 25 W 24 VDC 1.04 A New
HomeStore
RAC25-24SK/480 is a RAC25-K/480 series, 25W AC/DC module with ultra-wide input range. It is specially designed for harsh industrial conditions of overvoltage category OVC III and pollution degree PD3 in both single-phase and phase-to-phase power connections of class II. This power supply is capable of operating over a wide temperature range of -40° to 90°C (up to 60°C without derating) by just adding an external fuse, and offer LPS limited outputs with continuous overcurrent protection and emission class B EMC compliance in potential free configuration of the load. This silicone-free encapsulated module is built extremely compact to fit on printed circuit boards without compromising board area. Global safety certifications ensure fast time-to-market when integrated into applications for markets such as smart grid, smart metering, renewable energy, sensors and actuators or IoT applications. Certified by IEC/EN62368-1, UL62368-1, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1-14, IEC/EN61010.
  • 85 to 528VAC input voltage range, 24VDC output voltage, 1040mA output current
  • 87% typical efficiency (tested at 230VAC input and constant resistive load at +25°C ambient)
  • Internal operating frequency of 50KHz
  • OVC III and PD3 up to 5000m altitude
  • Compliant to EN55032 and EN55035
  • LPS limited power source
  • EN55032 class "B", floating outputs
  • Single output, no load power consumption <0.3W
  • Short circuit, overvoltage and overcurrent protection
  • Polycarbonate (UL94V-0) case/baseplate, dimension (LxWxH) is 83.23 x 46.43 x 30.40mm
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number RAC25-24SK/480
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • LPS limited power source
Other details
Brand RECOM POWER
Part Number RAC25-24SK/480
Description
Part Number RAC25-24SK/480
Recom Power RAC25-24SK/480 AC/DC PCB Mount Supply (PSU) 1 Output 25 W 24 VDC 1.04 A New | Tanotis