Phoenix Contact UNO-PS/1AC/12DC/30W AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) ITE 1 Output 30 W 12 VDC 2.5 A
HomeStore
  • Flexible mounting by simply snapping onto the DIN rail
  • More space in the control cabinet with up to 20% higher power density
  • <1s Typical response time
  • 2A Input fuse, integrated (slow-blow, internal)
  • <30mVpp Residual ripple (with nominal values)
  • <0.3W Maximum power dissipation no-load
  • <4.6W Maximum power loss nominal load
  • >87% Efficiency (for 230VAC and nominal values)
  • IP20 Protection rating
Applications
Power Management
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number UNO-PS/1AC/12DC/30W
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • <1s Typical response time
  • IP20 Protection rating
Applications
Power Management
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Phoenix Contact UNO-PS/1AC/12DC/30W AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) ITE 1 Output 30 W 12 VDC 2.5 A | Tanotis