Phoenix Contact MCV 15/12-GF-381 Terminal Block Header 3.81 mm 12 Ways 8 A 300 V Through Hole Vertical
- Nominal current is 8A
- Rated voltage (III/3) is 160V, (III/2) is 160V, (II/2) is 250V
- Rated surge voltage (III/3) is 2.5KV, (III/2) is 2.5KV, (II/2) is 2.5KV
- Green colour PBT insulating material, flammability rating according to UL94 V0
- Maximum flexibility design
- Contact surface is tin
- CSA, VDE, CCA, cULus, EAC standards
- Hole diameter is 1.2mm
- Pin dimension is 0.8mm x 0.8mm, screwable flange for superior mechanical stability
- Vertical connection enables multi-row arrangement on the PCB
Industrial
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Part Number | MCV 1,5/12-GF-3,81 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Nominal current is 8A
- Maximum flexibility design
- Contact surface is tin
- Hole diameter is 1.2mm
Industrial
Other details
| Brand | PHOENIX CONTACT |
| Quantity | Each |
Description
- Nominal current is 8A
- Hole diameter is 1.2mm