OWI Inc. IC5-70V10TBBC 5.25" 2-Way 70V Coaxial In-Ceiling Speaker
HomeStore
OWI Inc. IC5 Overview
The IC5-70V10TBBC from OWI Inc is a 2-way coaxial in-ceiling speaker that provides quality audio in a compact design. The speaker features a 5.25" woofer and a 0.5" tweeter to provide clear audio with a wide frequency response. The speaker is designed for 70V distributed systems and has a multi-tap transformer. The white aluminum grille provides durability, and is paintable to match any decor. The speaker includes a tile bridge and backcan for convenient ceiling installation.
Note:
This speaker is also suitable for covered outdoor installations.
5.25" woofer and 0.5" tweeter provide clear audio with a wide frequency response
Designed for 70V distributed systems with a multi-tap transformer for versatility
White aluminum grille provides durability and is paintable to match any decor
Includes a tile bridge and backcan for convenient ceiling installation
UPC: 092087918583
In the Box
  • Tile Bridge
  • Backcan
  • Mounting Clamps
  • Limited 2-Year Manufacturer Warranty
    OWI Inc. IC5 Specs
    Woofer
    5.25" (133mm) Paper Coated Woofer with High Density Surround
    Tweeter
    0.5" (13mm) Ferro-Cooled Hard Dome Tweeter
    Speaker Type
    70V with 0.62/1.25/2.5/5/10W Taps
    Dispersion
    120°
    Sensitivity
    89dB
    Frequency Response
    80Hz - 20kHz
    Crossover
    4kHz
    Finish and Grille Color
    White Aluminum Grille, Paintable
    Diameter
    7.9" (202mm)
    Weight
    2.9 lbs (1.3kg)
    Packaging Info
    Package Weight
    7 lb
    Box Dimensions (LxWxH)
    27 x 14.8 x 6.3"
    -70%
    OWI Inc. IC5 Overview
    Note:
    UPC: 092087918583
    In the Box
    • Tile Bridge
    • Backcan
    • Mounting Clamps
      OWI Inc. IC5 Specs
      Woofer
      Tweeter
      Speaker Type
      Dispersion
      120°
      Sensitivity
      89dB
      Frequency Response
      80Hz - 20kHz
      Crossover
      4kHz
      Finish and Grille Color
      Diameter
      7.9" (202mm)
      Weight
      2.9 lbs (1.3kg)
      Packaging Info
      Package Weight
      7 lb
      Box Dimensions (LxWxH)
      27 x 14.8 x 6.3"
      Product Information
      Shipping & Returns
      Description
        80Hz - 20kHz
        4kHz
        7.9" (202mm)
        27 x 14.8 x 6.3"
        OWI Inc. IC5-70V10TBBC 5.25" 2-Way 70V Coaxial In-Ceiling Speaker | Tanotis