
Atlas Sound FAP40T Strategy II Series 4" 16W Ceiling Speakers (Pair, Black)
Atlas Sound FAP40T Overview
- 1Description
- 2Extended Bass Response
- 3Sturdy Construction
- 4Internal Transformer with Selectable Taps
- 52-Pole Terminal Strip
- 6Tile Bridge
This pair of black Atlas Sound FAP40T lightweight Strategy II Series 4" 16W ceiling speakers offers clear reproduction of voice and music signals for use in offices, classrooms, and retail shops. The 4" polypropylene full-range drivers are housed by low-profile plastic enclosures, which are tuned and ported for extended low-frequency range. Each FAP40T yields a frequency response of 100 Hz to 12 kHz, with adjustable power output settings ranging from 16W at 8 ohms to a maximum of 16W at 70.7V. The tap selector switch is concealed and protected by a press-fit steel grille. System wiring is accommodated by the 2-pole terminal strip, located beneath a removable rear-panel cover. Two tile bridges�one for each speaker�are included for easy installation in suspended ceiling tiles.
In the Box
- Atlas Sound FAP40T Strategy II Series 4" 16W Ceiling Speakers (Pair, Black)
- 2 x Tile Bridges
- Limited 5-Year Manufacturer Warranty
- Description
- Extended Bass Response
- Sturdy Construction
- Internal Transformer with Selectable Taps
- 2-Pole Terminal Strip
- Tile Bridge
Atlas Sound FAP40T Specs
| Active or Passive | Passive |
| Number of Included Speakers | 2 |
| Speaker Configuration | Full-Range |
| Constant Voltage / Transformer Taps | 70 V: 1 / 2 / 4 / 8 / 16 W or 8 Ohms Bypass |
| Transformer Wattage | 16 W |
| Full-Range Driver | 1 x 4" / 10.16 cm Polypropylene-Coated Cone |
| Full-Range Voice Coil | 1" / 2.54 cm |
| Magnet | 13 oz / 368.5 g |
| Frequency Response | 100 Hz to 12 kHz ±3 dB 80 Hz to 15 kHz ±5 dB |
| Sensitivity | 87 dB |
| Coverage Angle | 130° (Conical) |
| I/O | Screw Terminal 2-Pole Input |
| Certifications | UL *as per Manufacturer |
| Color | Black |
| Mounting | In-Ceiling |
| Cutout Size | 6.3 x 6.3" / 16 x 16 cm |
| Construction Material | Perforated Metal Grille, Plastic |
| Dimensions | 7.4 x 7.1" / 18.7 x 18.1 cm |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images


Atlas Sound FAP40T Strategy II Series 4" 16W Ceiling Speakers (Pair, Black)
Atlas Sound FAP40T Overview
- 1Description
- 2Extended Bass Response
- 3Sturdy Construction
- 4Internal Transformer with Selectable Taps
- 52-Pole Terminal Strip
- 6Tile Bridge
This pair of black Atlas Sound FAP40T lightweight Strategy II Series 4" 16W ceiling speakers offers clear reproduction of voice and music signals for use in offices, classrooms, and retail shops. The 4" polypropylene full-range drivers are housed by low-profile plastic enclosures, which are tuned and ported for extended low-frequency range. Each FAP40T yields a frequency response of 100 Hz to 12 kHz, with adjustable power output settings ranging from 16W at 8 ohms to a maximum of 16W at 70.7V. The tap selector switch is concealed and protected by a press-fit steel grille. System wiring is accommodated by the 2-pole terminal strip, located beneath a removable rear-panel cover. Two tile bridges�one for each speaker�are included for easy installation in suspended ceiling tiles.
In the Box
- Atlas Sound FAP40T Strategy II Series 4" 16W Ceiling Speakers (Pair, Black)
- 2 x Tile Bridges
- Limited 5-Year Manufacturer Warranty
- Description
- Extended Bass Response
- Sturdy Construction
- Internal Transformer with Selectable Taps
- 2-Pole Terminal Strip
- Tile Bridge
Atlas Sound FAP40T Specs
| Active or Passive | Passive |
| Number of Included Speakers | 2 |
| Speaker Configuration | Full-Range |
| Constant Voltage / Transformer Taps | 70 V: 1 / 2 / 4 / 8 / 16 W or 8 Ohms Bypass |
| Transformer Wattage | 16 W |
| Full-Range Driver | 1 x 4" / 10.16 cm Polypropylene-Coated Cone |
| Full-Range Voice Coil | 1" / 2.54 cm |
| Magnet | 13 oz / 368.5 g |
| Frequency Response | 100 Hz to 12 kHz ±3 dB 80 Hz to 15 kHz ±5 dB |
| Sensitivity | 87 dB |
| Coverage Angle | 130° (Conical) |
| I/O | Screw Terminal 2-Pole Input |
| Certifications | UL *as per Manufacturer |
| Color | Black |
| Mounting | In-Ceiling |
| Cutout Size | 6.3 x 6.3" / 16 x 16 cm |
| Construction Material | Perforated Metal Grille, Plastic |
| Dimensions | 7.4 x 7.1" / 18.7 x 18.1 cm |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Atlas Sound FAP40T Overview
- 1Description
- 2Extended Bass Response
- 3Sturdy Construction
- 4Internal Transformer with Selectable Taps
- 52-Pole Terminal Strip
- 6Tile Bridge
This pair of black Atlas Sound FAP40T lightweight Strategy II Series 4" 16W ceiling speakers offers clear reproduction of voice and music signals for use in offices, classrooms, and retail shops. The 4" polypropylene full-range drivers are housed by low-profile plastic enclosures, which are tuned and ported for extended low-frequency range. Each FAP40T yields a frequency response of 100 Hz to 12 kHz, with adjustable power output settings ranging from 16W at 8 ohms to a maximum of 16W at 70.7V. The tap selector switch is concealed and protected by a press-fit steel grille. System wiring is accommodated by the 2-pole terminal strip, located beneath a removable rear-panel cover. Two tile bridges�one for each speaker�are included for easy installation in suspended ceiling tiles.
In the Box
- Atlas Sound FAP40T Strategy II Series 4" 16W Ceiling Speakers (Pair, Black)
- 2 x Tile Bridges
- Limited 5-Year Manufacturer Warranty
- Description
- Extended Bass Response
- Sturdy Construction
- Internal Transformer with Selectable Taps
- 2-Pole Terminal Strip
- Tile Bridge
Atlas Sound FAP40T Specs
| Active or Passive | Passive |
| Number of Included Speakers | 2 |
| Speaker Configuration | Full-Range |
| Constant Voltage / Transformer Taps | 70 V: 1 / 2 / 4 / 8 / 16 W or 8 Ohms Bypass |
| Transformer Wattage | 16 W |
| Full-Range Driver | 1 x 4" / 10.16 cm Polypropylene-Coated Cone |
| Full-Range Voice Coil | 1" / 2.54 cm |
| Magnet | 13 oz / 368.5 g |
| Frequency Response | 100 Hz to 12 kHz ±3 dB 80 Hz to 15 kHz ±5 dB |
| Sensitivity | 87 dB |
| Coverage Angle | 130° (Conical) |
| I/O | Screw Terminal 2-Pole Input |
| Certifications | UL *as per Manufacturer |
| Color | Black |
| Mounting | In-Ceiling |
| Cutout Size | 6.3 x 6.3" / 16 x 16 cm |
| Construction Material | Perforated Metal Grille, Plastic |
| Dimensions | 7.4 x 7.1" / 18.7 x 18.1 cm |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
















