ON SEMICONDUCTOR MBR40L60CTG Standard Recovery Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 810 mV, 240 A
ON SEMICONDUCTOR MBR40L60CTG Standard Recovery Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 810 mV, 240 A
Product details
| Forward Voltage VF Max | 810mV |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 60V |
| Forward Current If(AV) | 40A |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Forward Surge Current Ifsm Max | 240A |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Diode Configuration | Dual Common Cathode |
| Diode Case Style | TO-220 |
| Reverse Recovery Time trr Max | - |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Pins | 3Pins |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MBR40L60CTG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $3.69
-70%$3.69
$1.11ON SEMICONDUCTOR MBR40L60CTG Standard Recovery Diode, 60 V, 40 A, Dual Common Cathode, 810 mV, 240 A
Product details
| Forward Voltage VF Max | 810mV |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 60V |
| Forward Current If(AV) | 40A |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Forward Surge Current Ifsm Max | 240A |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Diode Configuration | Dual Common Cathode |
| Diode Case Style | TO-220 |
| Reverse Recovery Time trr Max | - |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Pins | 3Pins |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MBR40L60CTG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Forward Voltage VF Max | 810mV |
| Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max | 60V |
| Forward Current If(AV) | 40A |
| Automotive Qualification Standard | - |
| Forward Surge Current Ifsm Max | 240A |
| Packaging | Each |
| Product Range | - |
| Diode Configuration | Dual Common Cathode |
| Diode Case Style | TO-220 |
| Reverse Recovery Time trr Max | - |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| No. of Pins | 3Pins |
Other details
| Brand | ON SEMICONDUCTOR |
| Part Number | MBR40L60CTG |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







