
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION MKS2PIN AC240 RELAY, DPDT, 250VAC, 30VDC, 10A
Product details
| Contact Material | Silver Tin Indium |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 4.48kohm |
| Product Range | MK-S Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 240VAC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | MKS2PIN AC240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $40.53
-70%$40.53
$12.16OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION MKS2PIN AC240 RELAY, DPDT, 250VAC, 30VDC, 10A
Product details
| Contact Material | Silver Tin Indium |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 4.48kohm |
| Product Range | MK-S Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 240VAC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | MKS2PIN AC240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Silver Tin Indium |
| Relay Mounting | Socket |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Resistance | 4.48kohm |
| Product Range | MK-S Series |
| Relay Terminals | Quick Connect |
| Contact Current | 10A |
| Approvals & Standards | - |
| Contact Voltage VAC | 250VAC |
| Coil Voltage | 240VAC |
| Contact Configuration | DPDT |
| Contact Voltage VDC | 30VDC |
Other details
| Brand | OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION |
| Part Number | MKS2PIN AC240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











