NXP LPC54628J512ET180E ARM MCU, LPC Family LPC54000 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M4, 32 bit, 220 MHz, 512 KB
HomeStore
Warnings
Product details
Product Range: LPC Family LPC54000 Series Microcontrollers
Device Core: ARM Cortex-M4
Data Bus Width: 32 bit
Operating Frequency Max: 220MHz
Program Memory Size: 512KB
No. of Pins: 180Pins
IC Case / Package: TFBGA
No. of I/O's: 145I/O's
Interfaces: CAN, Ethernet, I2C, I2S, SPI, UART, USB
RAM Memory Size: 200KB
ADC Channels: 12Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 1.71V
Supply Voltage Max: 3.6V
Operating Temperature Min: -40°C
Operating Temperature Max: 105°C
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: LPC
MCU Series: LPC54000
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand NXP
Part Number LPC54628J512ET180E
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Warnings
Product details
Device Core: ARM Cortex-M4
Data Bus Width: 32 bit
Program Memory Size: 512KB
No. of Pins: 180Pins
IC Case / Package: TFBGA
No. of I/O's: 145I/O's
RAM Memory Size: 200KB
ADC Channels: 12Channels
ADC Resolution: 12Bit
Supply Voltage Min: 1.71V
Supply Voltage Max: 3.6V
IC Mounting: Surface Mount
MCU Family: LPC
MCU Series: LPC54000
Qualification: -
MSL: MSL 3 - 168 hours
Other details
Brand NXP
Part Number LPC54628J512ET180E
Description
No. of Pins: 180Pins
Supply Voltage Min: 1.71V
Supply Voltage Max: 3.6V
Part Number LPC54628J512ET180E
NXP LPC54628J512ET180E ARM MCU, LPC Family LPC54000 Series Microcontrollers, ARM Cortex-M4, 32 bit, 220 MHz, 512 KB | Tanotis